AD37F0S37M0S/AA is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Parametric Equivalent
Amphenol Positronic
In Stock: 0
Datasheet
Datasheet
Molex
In Stock: 18
Molex
In Stock: 50
In Stock: 19
Littelfuse Aerospace
In Stock: 4
Omnetics
In Stock: 3
New at DigiKey
Image for AD37F0S37M0S/AA is not available
AD37F0S37M0S/AA
DigiKey Part Number
4306-AD37F0S37M0S/AA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AD37F0S37M0S/AA
Description
AD37F0S37M0S/AA
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Connector D-Sub, 37 Pin Female To D-Sub, 37 Pin Male Free Hanging (In-Line)
Category
Shielding
Shielded
Manufacturer
Shell Material, Finish
Stainless Steel, Passivated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Bulk
Contact Finish Thickness
Flash
Part Status
Active
Ingress Protection
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Connector Style
Connector Saver
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Convert To (Adapter End)
D-Sub, 37 Pin Female
Voltage Rating
300 V
Convert From (Adapter End)
D-Sub, 37 Pin Male
Current Rating (Amps)
7.5 A
Number of Rows
2
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C