ST15NV15-103A2020-E-PM-S
DigiKey Part Number
1993-1242-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ST15NV15-103A2020-E-PM-S
Description
TRIMMER 10K OHM 0.25W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer 1.0 Turn Top Adjustment
Tolerance
±20%
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance
10 kOhms
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Power (Watts)
0.25W, 1/4W