PTC15MV18-104A2020
DigiKey Part Number
1993-PTC15MV18-104A2020-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTC15MV18-104A2020
Description
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN TOP
Detailed Description
100 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Tolerance
±20%