PTC10LV10-202A2020
DigiKey Part Number
1993-1160-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTC10LV10-202A2020
Description
TRIMMER 2K OHM 0.33W PC PIN TOP
Detailed Description
2 kOhms 0.33W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.33W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%