PTC10LH01-503A1010
DigiKey Part Number
1993-1157-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTC10LH01-503A1010
Description
TRIMMER 50KOHM 0.33W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.33W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.33W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±10%