PT6KV-102A2020
DigiKey Part Number
1993-1043-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT6KV-102A2020
Description
TRIMMER 1K OHM 0.1W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 kOhms 0.1W, 1/10W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Manufacturer
Amphenol Piher Sensing Systems
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Carbon
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
1 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%