PT6KH-104A2020
DigiKey Part Number
1993-1042-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT6KH-104A2020
Description
TRIMMER 100KOHM 0.1W PC PIN SIDE
Detailed Description
100 kOhms 0.1W, 1/10W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Resistance
100 kOhms
Power (Watts)
0.1W, 1/10W
Size / Dimension
Round - 0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%