PT10LV10-252A2020-S
DigiKey Part Number
1993-PT10LV10-252A2020-S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PT10LV10-252A2020-S
Description
TRIMMER 2.5KOHM 0.15W PC PIN TOP
Detailed Description
2.5 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Carbon 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PT10LV10-252A2020-S Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±300ppm/°C
Adjustment Type
Top Adjustment
Resistance
2.5 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Tolerance
±20%