Image for FXPT22200 is not available
FXPT22200
DigiKey Part Number
FXPT22200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXPT22200
Description
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
22
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
11
Torque - Screw
1.13 Nm (10.0 Lb-In)
Number of Levels
2
Wire Strip Length
7.87mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
90°
Housing Material
Polyphenylene Oxide (PPO)
Termination Style
Screw with Captive Plate
Insulation Height
0.690" (17.53mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
15 A