Image for FXPT20200 is not available
FXPT20200
DigiKey Part Number
FXPT20200-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXPT20200
Description
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Wire Gauge or Range - AWG
12-26 AWG
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Operating Temperature
105°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
10
Torque - Screw
1.13 Nm (10.0 Lb-In)
Number of Levels
2
Wire Strip Length
7.87mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
90°
Housing Material
Polyphenylene Oxide (PPO)
Termination Style
Screw with Captive Plate
Insulation Height
0.690" (17.53mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Base Product Number
Current - UL
15 A