Image for FXPT15200E is not available
FXPT15200E
DigiKey Part Number
FXPT15200E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FXPT15200E
Description
TERM BLOCK PLUG 15POS 5.08MM
Detailed Description
15 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.200" (5.08mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
105°C
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
15
Positions Per Level
7, 8
Torque - Screw
1.13 Nm (10.0 Lb-In)
Wire Strip Length
7.87mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Insulation Height
0.690" (17.53mm)
Current - UL
15 A