ELXT025G0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Amphenol Anytek
Image for ELXT025G0 is not available
ELXT025G0
DigiKey Part Number
ELXT025G0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELXT025G0
Description
TERM BLOCK PLUG 2POS 3.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.138" (3.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Current - UL
12 A
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Voltage - UL
300 V
Series
Wire Gauge or Range - AWG
16-28 AWG
Packaging
Tray
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C
Type
Plug, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
2
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
2
Torque - Screw
0.25 Nm (2.2 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6.35mm
Pitch
0.138" (3.50mm)
Contact Material
Copper Alloy
Plug Wire Entry
90°
Housing Material
Polyamide (PA46), Nylon 4/6
Termination Style
Screw - Rising Cage Clamp
Insulation Height
0.738" (18.75mm)