ELVD30100 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for ELVD30100 is not available
ELVD30100
DigiKey Part Number
ELVD30100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELVD30100
Description
TERM BLOCK HDR 30POS 3.81MM
Detailed Description
30 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.150" (3.81mm) 90°, Right Angle Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Current - UL
12 A
Series
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
125°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Number of Positions
30
Positions Per Level
15
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Insulation Height
0.890" (22.61mm)