Image for ELFA30150 is not available
ELFA30150
DigiKey Part Number
ELFA30150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ELFA30150
Description
TERM BLOCK HDR 30POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol PCD Shenzhen
Current - UL
15 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Tray
Color
Black
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
30
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
15
Contact Material
Brass
Number of Levels
2
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.145" (3.68mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.879" (22.33mm)