ZB-20BFRS-BA0001
DigiKey Part Number
1754-ZB-20BFRS-BA0001TR-ND - Tape & Reel (TR)
1754-ZB-20BFRS-BA0001CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZB-20BFRS-BA0001
Description
CONN BOTTOM 20POS 1.8MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Connector Contacts, Bottom 0.071" (1.80mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.311" (7.90mm)
Manufacturer
Amphenol LTW
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Thermoplastic
Part Status
Active
Features
Board Guide, Solder Retention
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
120V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Number of Positions
20
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.071" (1.80mm)