ZA-40AFRS-BA0001
DigiKey Part Number
1754-ZA-40AFRS-BA0001TR-ND - Tape & Reel (TR)
1754-ZA-40AFRS-BA0001CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZA-40AFRS-BA0001
Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.9MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
40 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.035" (0.90mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Height Above Board
0.311" (7.90mm)
Manufacturer
Amphenol LTW
Contact Material
Copper Alloy
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Thermoplastic
Part Status
Active
Features
Board Guide, Solder Retention
Flat Flex Type
FFC, FPC
Voltage Rating
120V
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
40
Housing Color
Black
Pitch
0.035" (0.90mm)