Z2B1-36AFRS-BA0001
DigiKey Part Number
1754-Z2B1-36AFRS-BA0001TR-ND - Tape & Reel (TR)
1754-Z2B1-36AFRS-BA0001CT-ND - Cut Tape (CT)
1754-Z2B1-36AFRS-BA0001DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Z2B1-36AFRS-BA0001
Description
ZCONNECT SECONDARY LATCH/ANGLE-P
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position FPC Connector Contacts, Bottom 0.071" (1.80mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Pitch
0.071" (1.80mm)
Manufacturer
Amphenol LTW
Termination
Solder
Series
Height Above Board
0.311" (7.90mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Contact Material
Copper Alloy
Part Status
Active
Contact Finish
Gold
Flat Flex Type
FPC
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Features
Board Guide
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-40°C ~ 110°C