M12S-04BMMB-SL7002
DigiKey Part Number
1754-1052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
M12S-04BMMB-SL7002
Description
CONN PLUG MALE 4POS GOLD SCREW
Detailed Description
4 Position Circular Connector Plug, Male Pins Screw
Color
Black, Silver
Packaging
Bulk
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Features
Backshell
Number of Positions
4
Shielding
Shell Size - Insert
M12-4
Current Rating (Amps)
12A
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Voltage Rating
630VAC
Termination
Screw
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C