HDB-62PFFP-SL7001
DigiKey Part Number
HDB-62PFFP-SL7001-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HDB-62PFFP-SL7001
Description
CONN D-SUB HD RCPT 62POS PNL MNT
Detailed Description
62 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Current Rating (Amps)
2A
Features
Shielded
Number of Rows
3
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C) High Density
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C