DBML25P500
DigiKey Part Number
DBML25P500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBML25P500
Description
CONN D-SUB PLUG 25POS R/A SOLDER
Detailed Description
25 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Flange Feature
Housing/Shell (M3)
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C