SLW12R-1C7LF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 8 656
Datasheet
Image for SLW12R-1C7LF is not available
SLW12R-1C7LF
DigiKey Part Number
609-1938-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SLW12R-1C7LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 12POS 1MM RA
Customer Reference
Detailed Description
12 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle
Datasheet
EDA/CAD Models
SLW12R-1C7LF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tray
Housing Material
Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Number of Positions
12
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.157" (4.00mm)