SFW30R-4STE1LF
DigiKey Part Number
609-SFW30R-4STE1LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
609-SFW30R-4STE1LFCT-ND - Cut Tape (CT)
609-SFW30R-4STE1LFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW30R-4STE1LF
Description
CONN FFC FPC TOP 30POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFW30R-4STE1LF Models
Category
Cable End Type
Notched, Tapered
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
30
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
Black
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Brown
Height Above Board
0.106" (2.70mm)