SFW26S-2STME1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
TE Connectivity AMP Connectors
26 Position FFC, FPC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
SFW26S-2STME1LF
DigiKey Part Number
609-1165-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW26S-2STME1LF
Description
CONN FFC FPC VERT 26POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
SFW26S-2STME1LF Models
Category
Cable End Type
Straight or Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tape & Reel (TR)
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Part Status
Active
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
26
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Kinked Pin
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.209" (5.30mm)