SFW24R-1STE1LF
DigiKey Part Number
609-1919-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-1919-1-ND - Cut Tape (CT)
609-1919-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW24R-1STE1LF
Description
CONN FFC FPC BOTTOM 24POS 1MM RA
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24 Position FFC, FPC Connector Contacts, Bottom 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SFW24R-1STE1LF Models
Category
Cable End Type
Straight
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Part Status
Active
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Bottom
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
24
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm
Mating Cycles
20
Height Above Board
0.106" (2.70mm)