SFW16R-2STE9LF
DigiKey Part Number
609-6468-2-ND - Tape & Reel (TR)
609-6468-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW16R-2STE9LF
Description
CONN FFC FPC TOP 16POS 1MM R/A
Customer Reference
Detailed Description
16 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Surface Mount, Right Angle
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Housing Material
Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled
Part Status
Obsolete
Actuator Material
Flat Flex Type
FFC, FPC
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Mounting Type
Surface Mount, Right Angle
Voltage Rating
100V
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Number of Positions
16
Pitch
0.039" (1.00mm)
Current Rating (Amps)
1A
Termination
Solder
Housing Color
Brown
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Actuator Color
Black
Height Above Board
0.106" (2.70mm)