SFW10S-6STME1LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 1 486
Datasheet
10 Position CIC Connector Contacts, Vertical - 1 Sided 0.039" (1.00mm) Surface Mount
SFW10S-6STME1LF
DigiKey Part Number
SFW10S-6STME1LF-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SFW10S-6STME1LF
Description
CONN CIC VERT 10POS 1MM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SFW10S-6STME1LF Models
Category
Contact Material
Phosphor Bronze
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Finish
Tin
Series
Housing Material
Thermoplastic, Glass Filled
Packaging
Tape & Reel (TR)
Actuator Material
Thermoplastic, Glass Filled
Part Status
Active
Features
Zero Insertion Force (ZIF)
Flat Flex Type
CIC
Voltage Rating
100V
Mounting Type
Surface Mount
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Connector/Contact Type
Contacts, Vertical - 1 Sided
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
10
Current Rating (Amps)
1A
Pitch
0.039" (1.00mm)
Housing Color
Brown
Termination
Solder
Mating Cycles
10
FFC, FCB Thickness
0.33mm
Base Product Number
Height Above Board
0.209" (5.30mm)