HLW20R-2C7LF
DigiKey Part Number
609-1834-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLW20R-2C7LF
Description
CONN FFC FPC TOP 20POS 1MM R/A
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position FFC, FPC Connector Contacts, Top 0.039" (1.00mm) Through Hole, Right Angle
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLW20R-2C7LF Models
Category
Cable End Type
Straight, Tapered
Manufacturer
Amphenol ICC (FCI)
Contact Material
Phosphor Bronze
Series
Contact Finish
Tin
Packaging
Tray
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Part Status
Active
Voltage Rating
100V
Flat Flex Type
FFC, FPC
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector/Contact Type
Contacts, Top
Current Rating (Amps)
1A
Number of Positions
20
Housing Color
Black
Pitch
0.039" (1.00mm)
Actuator Color
Black
Termination
Kinked Pin
Mating Cycles
30
FFC, FCB Thickness
0.30mm, 0.33mm
Base Product Number
Height Above Board
0.154" (3.90mm)