DDMS50P300
DigiKey Part Number
DDMS50P300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DDMS50P300
Description
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DDMS50P300 Models
Category
Flange Feature
Board Side
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
3
Contact Material
Brass
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C