DCML37P500M
DigiKey Part Number
DCML37P500M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DCML37P500M
Description
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
37 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DCML37P500M Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C