DBML25S300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 428
Datasheet
Similar
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 832
Datasheet
Amphenol CS (Commercial Products)
In Stock: 0
Image for DBML25S300 is not available
DBML25S300
DigiKey Part Number
DBML25S300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBML25S300
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
EDA/CAD Models
DBML25S300 Models
Category
Flange Feature
Board Side (M3)
Mfr
Termination
Solder
Series
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Packaging
Tray
Contact Finish
Gold
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Dielectric Material
Thermoplastic
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C