DBM25S732N
DigiKey Part Number
DBM25S732N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DBM25S732N
Description
CONN D-SUB RCPT 25POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DBM25S732N Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Active
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Phosphor Bronze
Shell Size, Connector Layout
3 (DB, B)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C