DAM15P743M
DigiKey Part Number
DAM15P743M-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15P743M
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DAM15P743M Models
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Ingress Protection
Harsh Environment
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Type
Plug, Male Pins
Backset Spacing
0.318" (8.08mm)
Number of Positions
Features
Mounting Brackets
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Mounting Type
Dielectric Material
Thermoplastic
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Contact Material
Brass
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C