DAM15P500CN is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Amphenol CS (FCI)
In Stock: 0
Datasheet
Image for DAM15P500CN is not available
DAM15P500CN
DigiKey Part Number
DAM15P500CN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DAM15P500CN
Description
CONN D-SUB PLUG 15POS R/A SOLDER
Customer Reference
Detailed Description
15 Position D-Sub Plug, Male Pins Connector
Category
Termination
Solder
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Yellow Cadmium Plated
Series
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Part Status
Obsolete
Current Rating (Amps)
7.5A per Contact
Connector Style
Backset Spacing
0.406" (10.30mm)
Connector Type
Plug, Male Pins
Voltage Rating
300V
Number of Positions
Contact Form
Machined
Number of Rows
2
Dielectric Material
Thermoplastic
Mounting Type
Contact Material
Brass
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C