D37S24A6RL09LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 50
In Stock: 42
In Stock: 17
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
D37S24A6RL09LF
DigiKey Part Number
D37S24A6RL09LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
D37S24A6RL09LF
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS VERT SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
D37S24A6RL09LF Models
Category
Termination
Solder Paste
Mfr
Shell Material, Finish
Steel, Nickel Plated
Packaging
Tray
Current Rating (Amps)
5A per Contact
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Board Guide
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Dielectric Material
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Material
Copper Alloy
Operating Temperature
-55°C