69176-028LF
DigiKey Part Number
609-2391-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
69176-028LF
Description
CONN RCPT HSG 28POS 2.54MM
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
28 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Black 0.100" (2.54mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
69176-028LF Models
Category
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Mfr
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Series
Contact Termination
Crimp
Packaging
Bulk
Color
Black
Part Status
Active
Features
Polarizing Key
Connector Type
Insulation Material
Polyphenylene, Modified
Contact Type
Female Socket
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
Note
Contacts Sold Separately
Pitch
0.100" (2.54mm)