L77DC37SAM4B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
NorComp Inc.
NorComp Inc.
Image for L77DC37SAM4B is not available
L77DC37SAM4B
DigiKey Part Number
L77DC37SAM4B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L77DC37SAM4B
Description
CONN D-SUB RCPT 37POS R/A SOLDER
Detailed Description
37 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
Contact Finish Thickness
8.00µin (0.203µm)
Current Rating (Amps)
7.5A
Connector Style
Backset Spacing
0.590" (14.99mm)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Features
Mounting Brackets
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
2
Contact Form
Machined
Shell Size, Connector Layout
4 (DC, C)
Contact Material
Brass
Flange Feature
Housing/Shell (Unthreaded)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C