6STD15SCT99S40X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
HARTING
In Stock: 0
Datasheet
15 Position D-Sub Receptacle, Female Sockets Connector
6STD15SCT99S40X
6STD15SCT99S40X
6STD15SCT99S40X
DigiKey Part Number
626-1171-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6STD15SCT99S40X
Description
CONN D-SUB RCPT 15POS R/A SOLDER
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Shell Material, Finish
Copper Alloy, Tin Plated
Mfr
Contact Finish
Gold
Packaging
Tray
Contact Finish Thickness
30.0µin (0.76µm)
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Style
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Current Rating (Amps)
5A
Number of Positions
Backset Spacing
0.189" (4.80mm)
Number of Rows
2
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A)
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Contact Type
Signal
Contact Material
Copper Alloy
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C