Image for 6HDD26SAY99R40X is not available
6HDD26SAY99R40X
DigiKey Part Number
6HDD26SAY99R40X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6HDD26SAY99R40X
Description
CONN D-SUB HD RCPT 26P R/A SLDR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Category
Contact Finish
Gold
Mfr
Contact Finish Thickness
Flash
Packaging
Box
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Part Status
Active
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Connector Style
Current Rating (Amps)
3A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Backset Spacing
0.220" (5.60mm)
Number of Positions
Features
Board Lock, Mounting Brackets
Number of Rows
3
Voltage Rating
60V
Mounting Type
Color
Black
Shell Size, Connector Layout
2 (DA, A) High Density
Contact Form
Machined
Contact Type
Signal
Dielectric Material
Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Flange Feature
Mating Side, Female Screwlock (4-40)
Contact Material
Copper Alloy
Termination
Solder
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C