Image for YK5031103000G is not available
YK5031103000G
DigiKey Part Number
YK5031103000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YK5031103000G
Description
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.374"
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
11 Circuit 0.374" (9.50mm) Barrier Block Connector Screws with Captive Plate
Category
Wire Gauge
12-22 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Top Termination
Screws with Captive Plate
Series
Bottom Termination
Solder Tab
Packaging
Bulk
Barrier Type
2 Wall (Dual)
Part Status
Active
Color
Black
Terminal Block Type
Barrier Block
Terminal Screw Material
Steel
Number of Circuits
11
Terminal Screw Finish
Zinc
Number of Wire Entries
11
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Pitch
0.374" (9.50mm)
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Rows
1
Material - Insulation
Thermoplastic
Current Rating (Amps)
20A
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Voltage Rating
300V