YD0201500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Adam Tech
In Stock: 773
Datasheet
Parametric Equivalent
On Shore Technology Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Image for YD0201500000G is not available
YD0201500000G
DigiKey Part Number
YD0201500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YD0201500000G
Description
TERM BLK 2POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
2
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
10 A
Screw Thread
M2.5
Voltage
300 V