VP0265840000G
VP0265840000G
VP0265840000G
DigiKey Part Number
1818-VP0265840000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VP0265840000G
Description
PCB TERMINAL BLOCKS RISING CLAMP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.400" (10.16mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VP0265840000G Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Gray
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
2
Contact Material - Plating
Copper - Tin Plated
Pitch
0.400" (10.16mm)
Clamp Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
65 A
Torque - Screw
2.15 Nm (19 Lb-In)
Voltage
300 V