Image for VM14A5530000G is not available
VM14A5530000G
DigiKey Part Number
VM14A5530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM14A5530000G
Description
TERM BLOCK PLUG 14POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
14 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-22 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
0.34-2.5mm²
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Non-Wire Side)
Number of Positions
14
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
14
Screw Size
M2.5
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.295" (7.50mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
180°
Contact Material
Copper
Termination Style
Screw - Pressure Clip
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
0.587" (14.91mm)
Current - UL
20 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V