Image for VM08A5830000G is not available
VM08A5830000G
DigiKey Part Number
VM08A5830000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VM08A5830000G
Description
TERM BLOCK PLUG 8POS 7.50MM
Detailed Description
8 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 180° Free Hanging (In-Line)
Color
Gray
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.295" (7.50mm)
Insulation Height
0.587" (14.91mm)
Current - UL
20 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V