VJ1921520000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Datasheet
Image for VJ1921520000G is not available
VJ1921520000G
DigiKey Part Number
VJ1921520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ1921520000G
Description
TERM BLK 19P SIDE ENT 5.08MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
19 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
19
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.200" (5.08mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V