VJ0601550000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
Parametric Equivalent
Phoenix Contact
In Stock: 0
Datasheet
Phoenix Contact
In Stock: 49
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 764
Assmann WSW Components
On Shore Technology Inc.
On Shore Technology Inc.
Image for VJ0601550000G is not available
VJ0601550000G
DigiKey Part Number
VJ0601550000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0601550000G
Description
TERM BLK 6POS SIDE ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
6
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V
Base Product Number
Wire Gauge
12-30 AWG
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (7)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
VJ0601520000GAmphenol Anytek0VJ0601520000G-ND4,08655 złParametric Equivalent
1891975Phoenix Contact0277-14299-ND52,46000 złParametric Equivalent
1905120Phoenix Contact491905120-ND8,37000 złParametric Equivalent
282856-6TE Connectivity AMP Connectors764A98105-ND20,22000 złParametric Equivalent
A-TB500-VJ06HAssmann WSW Components0A-TB500-VJ06H-ND4,70980 złParametric Equivalent