VJ0401530000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TE Connectivity AMP Connectors
In Stock: 0
Datasheet
Assmann WSW Components
On Shore Technology Inc.
Image for VJ0401530000G is not available
VJ0401530000G
DigiKey Part Number
VJ0401530000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ0401530000G
Description
TERM BLK 4POS TOP ENTRY 5MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Positions Per Level
4
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Vertical with Board
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Current
20 A
Screw Thread
M3
Voltage
300 V
Base Product Number
Wire Gauge
12-30 AWG
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (4)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
VJ0401500000GAmphenol Anytek0VJ0401500000G-ND2,62114 złParametric Equivalent
282862-4TE Connectivity AMP Connectors0A139191-ND6,67338 złParametric Equivalent
A-TB500-VJ04VAssmann WSW Components0A-TB500-VJ04V-ND3,08012 złParametric Equivalent