Image for V72031500000G is not available
V72031500000G
DigiKey Part Number
V72031500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V72031500000G
Description
TERM BLOCK HDR 20POS 3.81MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.150" (3.81mm) Vertical Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Current - UL
8 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bulk
Color
Green
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Type
Header, Female Sockets
Contact Mating Finish
Tin
Number of Positions
20
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
20
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.150" (3.81mm)
Contact Tail Length
0.134" (3.40mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.571" (14.50mm)