Image for V71672500000G is not available
V71672500000G
DigiKey Part Number
V71672500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V71672500000G
Description
TERM BLOCK HDR 16POS 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Terminal Block Header, Female Sockets 0.197" (5.00mm) Vertical Through Hole
Category
Current - UL
10 A
Manufacturer
Amphenol Anytek
Voltage - UL
300 V
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Header, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches
Number of Positions
16
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
16
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Levels
1
Housing Material
Thermoplastic
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Tail Length
0.138" (3.50mm)
Header Orientation
Vertical
Insulation Height
0.748" (19.00mm)