Image for V51651520000G is not available
V51651520000G
DigiKey Part Number
V51651520000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
V51651520000G
Description
TERM BLOCK RCPT 16POS 5.08MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16 Position Terminal Block Receptacle, Male Pins 0.200" (5.08mm) DIN Rail
Category
Voltage - UL
300 V
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - AWG
12-30 AWG
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Receptacle, Male Pins
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
16
Screw Size
M3
Positions Per Level
16
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Number of Levels
1
Wire Strip Length
6-7mm
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Material
Brass
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
DIN Rail
Insulation Height
0.709" (18.00mm)
Current - UL
12 A