Image for TS06A15C0000G is not available
TS06A15C0000G
DigiKey Part Number
TS06A15C0000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS06A15C0000G
Description
TERM BLOCK PLUG 6POS 7.50MM
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Terminal Block Plug, Female Sockets 0.295" (7.50mm) 90° Free Hanging (In-Line)
Category
Wire Gauge or Range - AWG
12-24 AWG
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Gauge or Range - mm²
0.2-2.5mm²
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Contact Mating Finish
Tin
Type
Plug, Female Sockets
Features
Mating Flange, Retention Latches (Wire Side)
Number of Positions
6
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Positions Per Level
6
Screw Size
M3
Number of Levels
1
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Pitch
0.295" (7.50mm)
Wire Strip Length
6-7mm
Plug Wire Entry
90°
Contact Material
Phosphor Bronze
Termination Style
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Housing Material
Thermoplastic
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Insulation Height
1.024" (26.01mm)
Current - UL
15 A
Base Product Number
Voltage - UL
300 V